A hatékony együttműködés minden sikeres csapat ismérve. Ennek előremozdítását célozzák a csapatépítők és egyes helyeken már a csapattagok kiválasztásánál is fontos, hogy ki milyen csoportszerepre alkalmas.
A munkahelyeken a kiválasztás folyamán mindig a szakmai kompetenciák jelentik a legfontosabb szempontot, azonban korántsem biztos, hogy a képzett szakemberek együtt is rögtön olajozott gépezetként fognak működni.
Erre a problémakörre keresett megoldást Meredith és Eunice Belbin. A brit kutatópár a csoportszerepeket három kategóriába sorolta:
- gondolkodó szerepkörök
- cselekvő szerepkörök
- társasági szerepkörök
Mindhárom kategóriában három, így összesen kilenc, szerepkör kapott helyet és kutatásaik során azt vizsgálták, hogy mi lehet az az összetétel, mely a leghatékonyabban működik együtt. A legsikeresebb csoportok rendre különböző szerepkörök elegyéből álltak. Egy egyén jellemzően két-három szerepkört tud szükség szerint betölteni és a feladattól, csoport összetételétől függően váltogatja azokat. Kidolgoztak egy tesztet is, a Belbin-tesztet melynek segítségével megállapítható, hogy ki hova sorolható.
A gondolkodó szerepkörök
A gondolkodó csapattagok állnak elő új ötletekkel vagy új perspektívába helyezik a feladatot, elemzik az elképzeléseket az előnyök és hátrányok mérlegelésével.
A gondolkodó szerepkörök képviselője a „helyzetértékelő”, aki megfontolt, racionális gondolkodású csapattag, aki precízen bírál és dönt a csapat által felvetett javaslatokról. Az „ötletgyáros” az a kreatív csapattag, akit motivál az új irányok keresése és bátran fordul innovatív megoldások felé. A csapat „szakértője” különleges tudás birtokában áll a feladatmegoldás szempontjából, ami feltétlenül szükséges a csoport sikerességéhez. Fókuszáltan dolgozik, azonban leginkább a szakterületén belül működik.
Mindegyik szerepkörnek van árnyoldala is: a „helyzetértékelő” megfontoltsága nem képes motiválni sem magát sem a többi csapattagot, az “ötletgyáros” hajlamos lehet a fellegekben járni, és egyáltalán nem érdeklik a részletek, a “szakértő” pedig általában nem képes a szakterületén túli tágabb összefüggésekben gondolkodni.
A cselekvő szerepkörök
A cselekvésorientált csapattagok arra törekszenek, hogy a teendőket belátható időn belül a leghatékonyabban elvégezzék. Számíthatunk rájuk egy feladat elvégzésében, a határidő betartásában. A kihívásokra iizgalmas lehetőségként tekintenek. Ide soroljuk a „megvalósító”, a „vállalatépítő” és a „serkentő” személyiségtípusúakat.
A „serkentő”, a csoport feladatorientált vezetője, amolyan projektmenedzser. A csoportot a cél felé tereli, dinamizálja, tehetetlenség esetén közbelép, azonban hajlamos lehet az ingerültségre, türelmetlenségre, a provokációra.
A „vállalatépítő”, a gyakorlatias, módszeresen dolgozó csapattag, aki elősegíti, hogy a tervek a megvalósítás útjára lépjenek, mellette azonban rugalmatlan: nehezen fogadja be az új ötleteket és a változást.
A „megvalósító”, aki elvarrja a szállakat, kijavítja az apró hibákat, ellenőrzi a csapat munkáját és precízen betartja a határidőt. Hajlamos lehet azonban a pepecselésre és elveszni a részletekben.
A társasági szerepkörök
A társasági csapattagok elsősorban kapcsolatteremtő képességüket használják a feladatok elvégzéséhez. Kiváló aktív hallgatók lehetnek, és támogatást nyújthatnak a csapat többi tagjának a csoport egységének fenntartásában.
A „koordinátor”, az a nyugodt, magabiztos csoporttag, aki összefogja a tagok képességeit, készségeit, és munkáját. Objektív, határozott a döntésekben, mások szemében azonban úgy tűnhet, mintha a szervezéssel csak ki szeretne bújni a feladatai alól.
A társasági típus másik szerepköre a „csapatjátékos”, aki a jóindulatú, érzékeny, diplomatikus csapattag. Odafigyel másokra, erősíti a csoporton belüli kommunikációt és kohéziót, azonban stresszhelyzetekben, nyomás alatt határozatlanná válhat.
A „forráskutató” az az extrovertált, kommunikatív csapattag, aki a csoporton kívülrőli kapcsolatait használja, így szerez információt, felkutatja az új lehetőségeket. A lendülete azonban nem feltétlen tart sokáig, ezért könnyen elveszítheti kezdeti lelkesedését.